Tema: Nonverbal Behavior in Live Poker

Profesionalni poker igralci vedo, da je v »live« igri pokra potrebno za zmago izkoristiti veliko več kot le dobre karte. Vedenje nasprotnika je lahko odločilno, kadar nismo prepričani kako naprej. Temu pritrjuje tudi eden izmed najboljših igralcev pokra v zgodovini Daniel Negreanu: »Proučujem njihov glas, govorico telesa in mimiko. Pozoren sem na vse. Zadostuje že en sam pogled, da ugotovim, ali se očesna šarenica nasprot¬nika razširi od veselja ali skrči od strahu. Kako zveni njegov glas, kadar viša. Vsaka malenkost šteje!«

Kot zunanji mladi raziskovalec v enem izmed najbolj uveljavljenih in perspektivnih nemških podjetij s področja neverbalne komunikacije, dnevno preučujem neverbalno komunikacijo ter mikro-obrazne spremembe, ugotovitve pa uporabljamo pri poučevanju najboljših nemškim ter tujih managerjev, ki jim vedenje kdaj in komu lahko zaupati, pomeni razliko med velikanskim dobičkom ali visoko izgubo.
Ko sem v prijateljskem krogu začel igrati poker, sem opazil, da enake zakonitosti kot med prevarami ter lažmi v »real life situations« veljajo tudi pri pokru. Ko sem zagledal isti mikro-obrazni znak strahu (mikroobrazno spremembo, ki se na obrazu izriše za le nekaj stotink sekunde (v znanstvenih krogih je obveljalo, da 1/25 sekunde) in jo je izjemno težko ali celo nemogoče zavestno kontrolirati) med policijskim zasliševanjem ter igralcem pokra, me je stvar pritegnila.

Pri »treningu« uporabljam posebne profesionalne programe, ki znanstveno dokazujejo izjemno izboljšanje rezultatov pri odkrivanju prevar (raziskave kažejo, da z uporabo nekaterih »training tools« lahko ugotavljanje laži z mizernih (flip a coin) 50% - kar je povprečje tako med profesionalnimi »lie catchers« npr. policisti, detektivi, tožilci, sodniki …. Kot tudi naključnimi posamezniki– povišamo na kar 86%).

Vsem, ki se zavedajo pomembnosti neverbalne komunikacije pri igranju live pokra lahko pomagam, da bodo pridobili prednost pred tekmeci ter s tem boljše možnosti za uspeh.

Za enkrat lahko ponudim web ter standardni coaching ter obilico strokovne literature s področja facial microexpressions, deception detection, itd., kmalu pa upam, da mi bo uspelo sestaviti tudi programsko opremo (nekakšen Microexpressions in Pro Poker Tratining Tool), kjer bodo lahko zainteresirani preverili svojo uspešnost pri odkrivanju prevar in laži ter trenirali, da bi postali boljši »human lie detectors«.

Kdor želi, me lahko kontaktira prek foruma ali zasebnega sporočila ter na mejl microexpressions.poker@gmail.com

Veliko znanja in sreče pri pokru,

Domen

Ps: Ker sem ravno sredi pisanja raziskave o neverbalni komunikaciji v pokru, bi Vas vse igralce pokra v Sloveniji prosil, da si utrgate nekaj minut ter odgovorite na 7 vprašanj (http://www.surveymonkey.com/s/P6K2VRC) . Že vnaprej se vam zahvaljujem!!!

00

Re: Nonverbal Behavior in Live Poker

zanimivo

00

zanimivo... a to je pol podobno kot oni v seriji Lie to me  default/smile   ?

u tell me exactly what u need and i will explain you very carefully why it cannot be done
00

@zosoplant85: Definitivno je izjemno zanimiva problematike, kjer je kljub zadnjih nekaj desetletij raziskav še izjemno veliko stvari za preučit.
@1wayman: Večina tega kar lahko vidiš v Lie to me je pop dramaturgija. Da bi kar tako en model kadarkoli vedel da nekdo drug laže je privlečeno za lase (čeprav nekatere ameriške raziskave trdijo, da naj (in ponavljam NAJ) bi bilo na svetu nekaj human-lie detektorjev, ki so skoraj nezmotljivi). Ampak, da se pa izjemno natrenirat - da poznaš na primer vlogo emocij kadar nekdo vara (oz. laže) itd.
Vedet pa moramo, da je deception detection (bom uporabljal ang izraz ker mi je odkrivanje prevar mal neumno) lažje, kadar so stave tistega ki laže višje. Kot primer, v službi se lažje zlažeš da zamudil ker si imel prometno nesrečo če te ne more doletet neka huda kazen, kot pa če veš, da če te dobijo na laži, boš izgubil službo (oz. lažje boš blefiral -in manj te lahko neverbalna komunikacija izda - če lahko izgubiš 1$ kot pa 100 000$ - sklepam). Pač, telo se drugače odziva...
Kot zanimivost - serija Lie to me je posneta po resnični osebi - enem pionirjev preučevanje neverbalne komunikacije (in še posebno bolj ali manj začetnik raziskovanja na področju facial expressions) pri prevarah (deception and lying) Paul Ekmanu. Že od leta 1960 se ukvarja s to tematiko (obstaja ogromno njegovih odličnih člankov in knjig). Doma imam njegov celoten opus literature (tega je brutalno veliko) ter nekaj računalniških programov...
Kot sem zapisal, če koga zanima naj me kontaktira...

lp D.

00

Še primer miko obrazne spremembe - na 2:46 ko benefield pove Brunsonu da ima tris 6, brunson rahlo stisne ustnici (kar sicer odlično maskira z nasmeškom)...stisnjeni ustnici sta univerzalni znak in poznavanje le tega bi benefielda lahko rešilo težavne situacije..

LP Domen

00

Čak zdaj, stisneni ustnici sta univerzalen znak za kaj?

00

Uf, hvala "zlodej"... - stisnjeni ustnci sta univerzalen znak jeze!
Kadar delaš in pišeš obenem se zgodi takle lapsus....se opravičujem za napako!

še 2 primera iz moje zbirke - vidite lahko, kako se lahko rahla jeza/nezadovoljstvo na obrazu kaže le na predelu ustnic.

http://www.shrani.si/f/h/YW/4Cz4waWP/anger2.png

http://www.shrani.si/f/1L/4N/3OX95Ns6/anger1.png

00

zelo zelo zanimivo. Čim več tega materiala prosm. default/smile

00