Tema: Ali bi/boste naučili igrati poker svoje otroke ?

Zanimivo vprašanje!

Lee Jones avtor knjige Winning Low Limit Hold’em, je podal naslednji odgovor :

Svoja sinova sem pričel učiti poker, takoj ko sem ju spoznal pri 10. in 14. letu, ko sva se poročila z mojo ženo.

Mislil sem, da je pomembno, da jima pokažem, da pomenim nekaj v njunem življenju.

Kot  se je izkazalo sta bila bolj navdušena nad mojo spretnostjo pri pripravi “chicken fingers” in  chilija.

Prav tako sta bila navdušena nad potapljanjem, in največje darilo, ki sem jima podaril je bila glasba.

A vesel sem, da sem ju naučil poker.

Mislim, da je poker odlična metafora, za mnogo stvari, ki se nam pripetijo v življenju.

Učenje teh lekcij iz surovega konteksta skozi igro kart je lažje in predvsem manj boleče, kot igranje z velikimi poti v resničnem življenju. 

Naj  podam nekaj primerov:

Tveganje / Dobiček ( pridobit )

Veliko odločitev, ki jih morate sprejeti v živjlenju, so nekako naravnane na tveganje / dobičk.

Vzemimo na primer življenje-smrt : nezaščiten spolni odnos.

Svoja sinova sem naučil osnov pot-oddsov, in skupaj smo pokomentirali vsako pomembno odločitev. “Kako velik je pot in koliko moramo plačati!”

Nekega dne sem želel fantoma svetovati glede zaščite pri spolnih odnosih:

“Verjetnost da se okužita z virusom HIV je relativno majhna. A cena, ki jo tvegata sta vajina življenja, ne upoštevajoč vseh prizadeith okoli vaju.  To je pot, ki ga ne želita igrati; vedno uporabita kondom!”

Dobro se spomnim odziva mojega sina, ko ga je prijatelj povabil na zabavo:

“Ali ne prideš danes na zabavo? Ne… jutri imam izpit in se moram učiti! Moj užitek danes na zabavi ne bi bil večji kot moje trpljenje jutri če ne opravim izpita.”

Čista tveganje/dobiček kalkulacija!  Jaz pa sem le v tišini odplesal “zmagovalni starševski ples”  kdo ve kako to zgleda :lol:?

Srečevanje z nepopolnimi informacijami

Ena stvar, ki se jo prek pokra najbolj naučite, je da znate zbrati informacije, ki so vam potrebne za pravilno odločitev. Nekateri ljudje se sploh ne želijo odločati, če nimajo vseh informacij.

Kakorkoli pri pokru se neprestano srečujemo z nepopolnimi informacijami, in nam nudi odlično vajo za vsakodnevno pravilno odločanje.

Kakšni so možni scenariji in njihove verjetnosti, ter stroški oziroma dobički povezani z  scenarijem!

Ko smo izbrali najboljši scenarij glede na naše informacije smo naredili pravo odločitev. Kar se zgodi potem, ni v naši domeni, pomembno je, da smo se na podlagi danih informacij odločili za najboljšo odločitev.

Ko boste razvili čut, za pravilno odločanje, vam bo to v veliko pomoč pri vsakdanjem življenju!

Kontroliranje tilt-a

Slabe stvari so vsakdan v življenju dobrega poker igralca. Pravzaprav se dogajajo tako pogosto, da smo jih poimenovali: bad beats.

In prav tako je v resničnem življenju. Zelo slabe stvari se lahko dogajajo, zelo dobrim ljudem.

Pijan voznik se zabije v avto vašega pirjatelja, in on je mrtev ali paraliziran za celo življenje.

Vaš sodelavec ima diagnozo neozdravljivega raka.

Nihče izmed nas, ne gre skozi življenje brez, da bi se srečal z temi groznimi dogodki.

Ta neizogibljiva bolečina in trpljenje sta tako pogosta in ne pravična, da lahko uničita življenje ljudi, ki se ne znajo spoprijeti z resnico.

Izguba 2-outorja ni nič v primerjavi z izgubo ljubljene osebe.

A če razumete, da karte padajo naključno, in to ni vaša usoda temveč le random deal. Lahko to idejo prenesete na resnično življenje.

Slabe stvari se naključno dogajajo naključnim ljudem povsod po svetu. In to moramo sprejeti kot, nepravično bolečino in trpljenj, ki je sestavni del našega obstoja.

Če zaključim, noben od mojih sinov ni pokazal večjega interesa za poker, in to me veseli.

Poker je super igra in odličen instrument za učenje, a iskreno ne mislim, da je to najboljša pot za mladostnike – predvsem ne kot dolgoročna karijera.

Mislim, da bi lahko poker igrali med družinskimi srečanji, a namesto tega igramo Scrabble ali Wii oziroma še bolje zgrabimo inštrumente in zažgemo.

A kljub temu, bi spodbudil straše, da naučijo svoje otroke pokra, kot tudi ziljon drugih reči, ki jih delite z njimi.

Nekega dne ko bodo soočeni z pomembno odločitvijo v življenju, bodo podzavestno preskočili na tveganje/dobiček problem, pretehtali možnosti in se odločili za najbolšo izbiro.

Če bo tako, potem jim bo vaša poker šola dobro služila!

00

2

Re: Ali bi/boste naučili igrati poker svoje otroke ?

lep clanek in se moram precej strinjati z njim...
marsikaj s pokra je meni, predvsem zadnjem letu uspelo prenesti v moje zivljenje. tako na faks, kot na odnose z drugimi. pridobil sem na potrpezljivosti, samodisciplini, predvsem pa na tem, da se znam bolj kontrolirati,da znam sprejeti stvari take kot so ter na to, da me zmeraj bolj zanima-zakaj je nekdo to naredil, s kakim razlogom in kaj lahko jaz naredim, da bo ucinek cim vecji...

po drugi strani je pa tak, da marsikomu recem, da resno igranje pokra ni za vsakega in da naj ne igra za denar. ker vem, da nismo vsi za vse.  ker konec koncev je poker navsezadnje se zmeraj zgolj igra.   od katere lahko veliko odnesemo, vendar je ne smemo vzeti v zivljenju za nic drugega kot igro

00