Announcement

Collapse
No announcement yet.

Mali pomoc

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mali pomoc

    Dober dan,

    Od neki časa iščem kako financi blog ali site da bi pomagal mene najdet kak bi lahko zacel kupit delnice sak mesec, zato ker bi hotel "invest" mal od mojega denarja in nevem kak je v Sloveniji.
    Ce poznate nego kdo bi lahko svetoval kater broker bi vzel, koliko se plača davka, davka na dividend etc prosim napiši mi tukaj ali v privatno.

    Ce hocem kupit bitcon, ali druge kovance je samo binance, ali so druge opcije tudi?

    Hvala za pomoč in se opravičujem za kake napake v napisu, ampak se še učim slovenšcina(tešk jezik).

    Lp Jon

  • #2
    Opcij za Slovence je kar veliko, tako na delniškem kot kripto področju. Bom kar odgovoril tukaj, ker verjamem da bo še koga zanimalo.

    Pa začniva najprej na delniškem. Trenutno najbolj popularna brokerja za Slovence sta Interactive Brokers (IBKR) in Degiro, vsak s svojimi prednostim. IBKR je mogoče malo bolj "napreden" in za bolj zahtevne uporabnike, Degiro pa je privlačen zaradi zelo majhnih feejev oz. celo brez njih za določene delnice.

    Investiranje na dolgi rok je v Sloveniji zelo dobra poteza, ker če držiš delnico vsaj 15 let (prej je bilo 25), ne plačaš nič davka na dobiček. Drugače pa je davek sledeč: 0-5 let 25%, do 10 let 15%, po 15 letih 0%. Davek na dividendo pa 25%.

    Nočem delat nekih hudih finančnih nasvetov, ampak jaz osebno že leta ne investiram več v posamezne delnice, ampak v indeksne sklade - ETF-je. To bi bila lahko zdaj čisto svoja tema, ampak na grobo rečeno takole: ETF-ji sledijo najrazličnejšim indeksom, jih je ogromno, od bolj znanih recimo S&P500, MSCI World, FTSE All-World, MSCI Emerging Markets, clean energy, obveznice, real estate itd itd na stotine jih je. Dobra lastnost je, ker kotirajo na borzah kot navadne delnice in jih kupiš povsem normalno, je pa tvoja investicija zelo razpršena in toliko bolj "varna", ker zajema tak širok spekter podjetij. Hkrati nekateri ETF-ji avtomatično reinvestirajo dividende, kar pomeni, da se izogneš 25% davku, kot če bi imel v svojem portofliu posemezne delnice McDonalda, Googla, Tesle ipd.

    Kripto strani imaš pa kolikor jih hočeš. Binance sigurno najbolj popularen v Sloveniji. Popularen tudi BitStamp, ker so bivši lastniki bili Slovenci. Potem pa Kraken, KuCoin, Coinbase, ... Veš pa kako je s kriptom, karkoli kupiš čim prej na svojo denarnico, ker tudi najbolj popularni niso imuni na "propad" (FTX ).

    Toliko zaenkrat, če te še kaj zanima pa kar vprašaj.
    EX-PokerStars Team Pro Online | | | | |

    Comment

    Working...
    X